top of page
  • תמונת הסופר/תtzachi2810

איך נחשים רואים, שומעים ומריחים?


מה מייחד את החושים של הנחשים?


לנחשים מערכת יכולות חושיות המותאמת באופן ייחודי לסביבתם ולאורח חייהם, מה שהופך אותם לייחודיים בקרב הזוחלים. שלא כמו בעלי חיים רבים, נחשים אינם מסתמכים במידה רבה על חושים מסורתיים כמו ראייה ושמיעה באותו אופן. במקום זאת, הם פיתחו מערכות ייעודיות כמו איבר יעקובסון לגילוי רמזים כימיים ויכולת לחוש רעידות דרך עצמות הלסת שלהם, מה שמאפשר להם "לשמוע" בהיעדר אוזניים חיצוניות. התאמות אלו מאפשרות לנחשים לצוד לנווט ביעילות, אפילו בחושך מוחלט, תוך הדגשת מסעם האבולוציוני המדהים והייחודיות של עולמם החושי.


לשון נחש

כיצד נחשים רואים את העולם סביבם?


ראיית הנחשים מגוונת כמו מיני הנחשים עצמם, מותאמת לבתי הגידול ולאורחות החיים הייחודיים שלהם. בעוד שלנחשים מסוימים, כמו אלו החיים במערות חשך, ראייה מוגבלת והם מסתמכים יותר על חושים אחרים, אחרים ניחנים בראייה חדה, חיונית לציד ולניווט. נחשים יומיים, פעילים במהלך היום, לרוב בעלי עיניים המסוגלות להבחין בצבעים ובצורות מפורטות, המסייעות בזיהוי טרף וטורפים. לעומת זאת, נחשים ליליים התפתחו לראות היטב בתנאי תאורה נמוכים. היבט מרתק בראיית הנחשים הוא נוכחותם של קולטנים רגישים לאינפרא-אדום אצל כמה צפעוני גומה, חנקים ופיתונים, המאפשרים להם לזהות את החום הנפלט מטרף בעל דם חם. ראיית חום זו, בשילוב עם ראייתם הרגילה, מעניקה להם יתרון משמעותי בציד, במיוחד תחת מעטה הלילה או בתוך צמחייה סבוכה.


האם נחשים יכולים לשמוע בלי אוזניים?


אז איך נחשים שומעים? למרות שאין להם אוזניים חיצוניות, נחשים אינם חירשים; הם קולטים צליל באופן שונה מבעלי חיים רבים אחרים. לנחשים יש אוזניים פנימיות אך אין להם עור תוף, ובמקום לשמוע צלילים דרך האוויר, הם מומחים בזיהוי רעידות. רעידות אלו נקלטות על ידי עצם הלסת שלהם, הנמצאת במגע עם הקרקע, ומשם מועברות לאוזן הפנימית. מנגנון שמיעה ייחודי זה מאפשר לנחשים לחוש בנוכחות טרף או טורפים דרך הקרקע, מה שמעניק להם מודעות חדה לסביבתם הקרובה. צורת חישה זו של רעידות משלימה את יתר חושיהם, ומאפשרת להם להגיב לאיומים או להזדמנויות גם ללא יכולות שמיעה מסורתיות. כתוצאה מכך, נחשים מותאמים הרבה יותר לסביבתם ממה שאפשר להניח, כאשר צורת השמיעה שלהם ממלאת תפקיד מכריע בהישרדותם ובאסטרטגיות הציד שלהם.


כיצד נחשים 'מריחים' את סביבתם?


לנחשים גישה ייחודית להרחה, הכוללת שימוש בלשונם ואיבר יעקבסון, הממוקם בחלק העליון של פיהם. כאשר נחש שולף את לשונו החוצה, הוא אוסף חלקיקים ותרכובות כימיות מהאוויר בסביבתו. לאחר שהוא מכניס את הלשון חזרה לפיו, החלקיקים הללו מופקדים באיבר יעקבסון, המנתח את הרכבם הכימי של האוויר, ומאפשר לנחש למעשה 'לטעום' את האוויר סביבו. שיטה זו מספקת לנחשים מידע מפורט על נוכחות טרף, טורפים או בני זוג פוטנציאליים בקרבת מקום, מה שהופך אותה למרכיב קריטי בארגז הכלים החושי שלהם לניווט בסביבתם.

 

סיכום


נחשים מפגינים מערך יוצא דופן של יכולות חושיות, המותאמות היטב לגומחות האקולוגיות שלהם. ראייתם, למרות שהיא משתנה מאוד בין המינים, כוללת התאמות כמו רגישות לאינפרה אדום בחלק מהם, המאפשרת להם לזהות טרף בדיוק רב. היעדר אוזניים חיצוניות אינו פוגע ביכולתם לתפוס את העולם; במקום זאת, נחשים התפתחו לזהות רעידות, ולמעשה "לשמוע" דרך עצמות הלסת שלהם. התאמות חושיות ייחודיות אלו, כולל חוש הריח המיוחד שלהם, מדגישות את התושיה האבולוציונית של נחשים, ומאפשרות להם לשגשג בסביבות מגוונות. הבנת החושים הללו מאירה את אופיים המורכב והבלתי מובן לעתים קרובות של זוחלים מרתקים אלו.


נכתב ע"י צחי סגל - לוכד נחשים מורשה

 

5 Comments


sagi1234
May 27

אני גם ככה. פומע ריח

Like

saman
May 27

מעניין מאד. תודה

Like

stam
May 27

חיה מדהימה

Like

scan yamit
scan yamit
May 27

טוב לדעת

Like

Adar Glass
Adar Glass
May 27

מעניין. ואני חשבתי שנחש מריח מהאף

Like
bottom of page