top of page
  • תמונת הסופר/תtzachi2810

מה לעשות כשאתה רואה נחש? מדריך הישרדות

עודכן: 3 במאי

נחשים הם חלק מהעולם הטבעי שלנו, ולמרות שהם יכולים להיות מפחידים, הם ממלאים תפקיד חיוני בשמירה על האיזון של המערכת האקולוגית שלנו. עם זאת, מפגשים עם זוחלים אלו עלולים להוות סיכון אם לא מטפלים בהם נכון. בפוסט זה בבלוג, נתעמק במשמעות של בטיחות בהתקלות עם נחשים ובמקומות נפוצים שבהם אתה עלול להיתקל ביצורים המרתקים הללו.


בטיחות בהתקלות עם נחשים
בטיחות בהתקלות עם נחשים

הבנת החשיבות של בטיחות נחשים

בטיחות נחשים היא נושא שאסור להקל בו ראש. לפי ארגון הבריאות העולמי, כ-5.4 מיליון בני אדם מוכשים על ידי נחשים מדי שנה, כאשר 81,000 עד 138,000 מהם גורמים למוות. יתרה מזאת, כפול פי שלושה כריתות קטיעות והשלכות בריאותיות קשות אחרות מתרחשות עקב הכשת נחש. נתונים סטטיסטיים מדאיגים אלה מדגישים את החשיבות של הבנה הנושא של בטיחות עם נחשים.

נחשים בדרך כלל נמנעים מאינטראקציה אנושית. עם זאת, כאשר הם מרגישים מאוימים או נדחקים לפינה, הם עלולים לנשוך מתוך הגנה עצמית.

מקומות נפוצים למפגשים עם נחשים

ניתן למצוא נחשים בבתי גידול שונים, מיערות ומדבריות ועד לחצר האחורית שלך. הם נראים לרוב במקומות עם מקומות מסתור רבים, כמו דשא גבוה, סלעים וערימות של עלים או פסולת. נחשים גם נוטים לחפש מקומות חמים, כך שהם עשויים להימצא מתחממים בשמש ביום חמים.

באזורים עירוניים, נחשים נמצאים לרוב בגנים, בפארקים ובמבנים נטושים. הם נמשכים למקומות עם אספקת מזון בשפע, כמו אזורים עם אוכלוסיית מכרסמים גבוהה. על ידי מודעות לבתי הגידול הנפוצים הללו של נחשים, אתה יכול להיות מוכן וזהיר יותר במהלך ההרפתקאות שלך בחוץ.


בסעיפים הבאים נדון כיצד לזהות סוגים שונים של נחשים, מה לעשות כאשר נתקלים בנחש וכיצד למנוע הכשות נחשים.

הבחנה בין נחשים ארסיים ללא ארסיים

בעוד שרוב הנחשים אינם מזיקים, מינים מסוימים הם ארסיים ועלולים להוות איום על בני אדם. באופן כללי, לנחשים ארסיים יש ראש משולש יותר, גוף כבד ואישונים אליפטיים. לנחשים שאינם ארסיים, לעומת זאת, יש בדרך כלל ראש מעוגל יותר, גוף דק ואישונים עגולים. עם זאת, אלו אינן שיטות זיהוי חסינות, ותמיד עדיף לתת לנחש שנתקלתם בו מרחב ולקרוא לבעל מקצוע.


זכור, למרות שמועיל לדעת לזהות מיני נחשים שונים, דרך הפעולה הטובה ביותר כאשר נתקלים בנחש היא להשאיר אותו לבד. נחשים הם בדרך כלל יצורים ביישנים שמעדיפים להימנע מאינטראקציה אנושית.


הבנת התנהגות הנחש

לנחשים, כמו לכל בעלי החיים, יש התנהגויות ייחודיות שיכולות לספר לנו הרבה על מצב הרוח שלהם, בריאותם ואפילו מזג האוויר. בואו נחקור כיצד התנהגות נחשים משתנה עם עונות השנה וכיצד לזהות מתי נחש עשוי להיות תוקפני.


התנהגות נחשים בעונות שונות

נחשים הם יצורים בעלי דם קר, כלומר טמפרטורת הגוף שלהם משתנה עם הסביבה. זה משפיע מאוד על התנהגותם לאורך כל השנה.


באביב ובסתיו , כשהטמפרטורות מתונות, הנחשים הכי פעילים. הם צדים מזון וייתכן שיראו אותם מתחממים בשמש כדי לחמם את גופם.


במהלך הקיץ , נחשים לרוב מחפשים צל ומקומות קרירים כדי למנוע התחממות יתר. הם עשויים להיות פעילים יותר עם עלות השחר ודמדומים כאשר הטמפרטורות קרירות יותר.


בחורף , נחשים רבים נכנסים למצב של תרדמה, בדומה לתרדמת חורף אצל יונקים. הם מוצאים מקום בטוח וחם ונשארים לא פעילים עד שהטמפרטורות עולות שוב באביב.

סימני אזהרה של נחש תוקפני

חשוב לזכור שנחשים בדרך כלל פועלים באגרסיביות רק כאשר הם מרגישים מאוימים. להלן כמה סימני אזהרה לכך שנחש עשוי להרגיש במצב מתגונן:

סלסול: אם נחש מסלסל את גופו ומרים את ראשו, הוא מתכונן להכות.

קולות שיפה: יש נחשים שיוצרים רעש "מפחיד" כמו נשיפה (למשל צפע), שיפה, שזה חיכוך הקשקשים (לדוגמא עכנים או אפעה)

הבנת התנהגות נחשים יכולה לעזור לנו להתקיים בשלום עם היצורים המרתקים הללו. זכרו, אם אתם נתקלים בנחש, עדיף לתת לו מקום ולהימנע מכל פעולה שעלולה לגרום לו להרגיש מאוים. מה לעשות כשאתה רואה נחש

המפגש עם נחש יכול להיות חוויה מורטת עצבים, במיוחד אם אינך בטוח כיצד להגיב. החדשות הטובות הן שישנם צעדים ספציפיים שתוכלו לנקוט כדי להבטיח את בטיחותך.

שמירה על קור רוח: זה טבעי לחוש פחד כשאתה רואה נחש, אבל חשוב להישאר רגועים. נחשים מגיבים לעתים קרובות על סמך ההתנהגות שלך. אם אתה נכנס לפאניקה ועושה תנועות פתאומיות, הנחש עלול להרגיש מאוים ולהתגונן. קחו נשימה עמוקה, וזכרו שרוב הנחשים מפחדים מכם יותר מאשר אתם מהם.

שמירה על מרחק בטוח: לאחר שהרגעת את עצמך, הקפד לשמור על מרחק בטוח מהנחש. לוכדי נחשים ממליצים להתרחק לפחות שני מטרים. המרחק הזה הוא בדרך כלל מחוץ לטווח הפגיעה של הנחש, והוא נותן לנחש מרחב לסגת אם הוא מרגיש מאוים. זכרו, נחשים לא רוצים לנשוך אלא אם הם מרגישים שאין להם ברירה אחרת.

על ידי ביצוע פעולות מיידיות אלו, תוכל להפחית משמעותית את הסיכון להכשת נחש.הצעדים הבאים

לאחר שהצלחתם לשמור על קור רוח ולשמור על מרחק בטוח מהנחש, הגיע הזמן לחשוב מה לעשות הלאה. להלן שני שלבים חשובים שיש לקחת בחשבון:


מתי להתקשר לאיש מקצוע: אם הנחש נמצא בתוך הבית שלכם, או באזור מיושב בו הוא עלול להוות סיכון לאחרים, זה הזמן לקרוא ללוכד נחשים. למטפלים בנחשים יש את ההכשרה והציוד להרחיק את הנחש בבטחה מבלי לגרום לו או לאנשים נזק.


כיצד לצאת בבטחה מהאזור: אם אתם נתקלים בנחש בטבע, הדרך הטובה ביותר היא לצאת מהאזור ברוגע ובשקט. הימנע מתנועות פתאומיות שעלולות להבהיל את הנחש. במקום זאת, התרחק לאט עד שתצא ממרחק הפגיעה של הנחש, שהוא בדרך כלל כמחצית מאורך הנחש. זכור, סביר להניח שהנחש מפחד ממך יותר מאשר אתה ממנו, והוא לרוב לא מעוניין לרדוף אחריך.

הגנה במהלך פעילויות בחוץ

כשמדובר בפעילויות חוצות, במיוחד באזורים שבהם נחשים נפוצים, חיוני לנקוט באמצעי זהירות מסוימים.

הלבוש שלך יכול למלא תפקיד משמעותי בהגנה עליך מפני הכשות נחשים. הנה מה שאתה צריך לזכור:

מכנסיים ארוכים: הם מכסים את רגליך, מהווים מחסום בינך לבין ניבים של נחש.

כפפות: אם אתה מטפל בציוד או עובר בצמחייה צפופה, כפפות יכולות להגן על הידיים שלך.


מודעות והקפדה על נהלים בטוחים יכולים להפחית באופן משמעותי את הסיכון למפגש עם נחשים. הנה כמה עצות:

הישאר בשבילים ייעודיים: נחשים מסתתרים לעתים קרובות בעשב גבוה, בשיחים או בסלעים. הישארות על שבילים ברורים ופתוחים מפחיתה את הסיכוי להפריע להם.

השתמש בפנס בלילה: נחשים רבים פעילים בלילה. שימוש בפנס יכול לעזור לך לזהות אותם ולהימנע ממפגשים מקריים.

הימנע מלהגיע לנקודות עיוורות: לעולם אל תושיט יד לתוך נקיק סלע, שיח או אזורים אחרים שבהם אתה לא יכול לראות. יכול להיות שנחש מסתתר שם.

טיול בקבוצות: נחשים נוטים פחות להתקרב כאשר יש יותר פעילות אנושית. בנוסף, אם אכן מתרחשת נשיכה, יש אנשים שיעזרו.

זכרו, המטרה היא לא לפחד מנחשים, אלא לכבד אותם ואת המרחב שלהם. על ידי ביצוע העצות האלה, אתה יכול ליהנות מהפעילויות שלך בחוץ תוך שמירה על בטיחות.

4 Comments


scan yamit
scan yamit
Apr 29

אתמול היה לי צפע בחצר

Like

scanyagel yagel
scanyagel yagel
Apr 29

אני רואה נחש אני בורח

Like

Adar Glass
Adar Glass
Apr 28

מכבד ומכבד

Like

tzachi
Mar 10

תודה על המידע

Like
bottom of page