top of page
  • תמונת הסופר/תtzachi2810

נחשים בשרון: מדריך מקיף לתושבי האזור

אזור השרון המכונה גם מישור החוף התיכון, הוא אזור גיאוגרפי מישורי, הממוקם במרכז ישראל, לאורך חופי הים התיכון. אורכו כ-60 ק"מ אזור השרון מוגבל ממזרח על ידי רכס הרי השומרון, מדרום על ידי נחל הירקון, מצפון על ידי עמק חדרה וממערב על ידי הים התיכון. האזור מאופיין באקלים ים תיכוני, עם קיץ חם ויבש וחורף גשום ומתון. אזור השרון, הידוע בחופיו היפים ובשטחים הירוקים הרבים שלו. הוא אזור גיאוגרפי מגוון, המשתרע לאורך הים התיכון וכולל מגוון רחב של בתי גידול, החל מחופים חוליים דרך שטחים חקלאיים, יערות ואזורים סלעיים ועד לאזורים עירוניים. מגוון זה של בתי גידול תורם לכך שבמישור החוף ניתן למצוא מגוון רחב של מיני נחשים, כל אחד מהם התאקלם לסביבתו הייחודית.

במאמר זה, נסקור את סוגי הנחשים הנפוצים באזור, נסביר כיצד ניתן לזהות אותם, ומה לעשות במקרה של מפגש עם נחש.


נחש צפע

להלן סקירה של ממיני הנחשים החיים גם בשרון:


נחש מים: נחש לא ארסי זה הוא הנחש נפוץ ויכול להגיע לאורך של עד 1.2 מטר וצבעו חום או ירוק, עם כתמים כהים לאורך הגב. נחש המים פעיל בעיקר ביום ונמצא ליד מקורות מים כמו נחלים, אגמים ובריכות.


זעמן שחור: נחש לא ארסי זה יכול להגיע לאורך של עד 2.5 מטר וצבעו שחור או חום כהה. זעמן השחור אינו ארסי ובשל רעבתנותו הגדולה נחשב למועיל שבנחשים בהדבירו מכרסמים רבים.


צפע מצוי:  נחש ארסי זה הוא הנחש הארסי הנפוץ ביותר בישראל. הוא יכול להגיע לאורך של עד 1.5 מטר וצבעו חום או אפור, עם דוגמת מעוינים לאורך הגב. צפע מצוי פעיל בעיקר בשעות הערביים ובלילה. ונמצא במגוון בתי גידול, כמו שדות, יערות וסלעים.


זעמן זיתני: הוא נחש השייך למשפחת הזעמנים. נקרא זיתני בגלל צבעו החום ירוק (כמו עץ הזית). הזעמן הוא נחש חנק לא ארסי ואינו מסוכן לאדם. הזעמן הישראלי מגיע לאורך של 100 סנטימטרים. 


תלום קשקשים: הינו נחש תת-ארסי ומשתייך למשפחת הנחשים הזעמניים ונחשב מהנחשים הגדולים בישראל. נחש זה פעיל ביום, בעל תנועה זריזה וכן חוש ראייה מפותח. אורכו מגיע עד כ- 250 ס"מ.


זעמן מטבעות: הוא נחש השייך למשפחת הזעמניים. הנחש אינו ארסי אך נושך אם נתפס. הזעמן הוא נחש חום אפרפר בעל דוגמה סימטרית של כתמים כהים בצורת מטבעות. אורכו מגיע ל 120 ס"מ והוא נפוץ לאורך הים התיכון מבאר שבע צפונה. 


שחור ראש: הוא נחש קטן לא ארסי המגיע לגודל של עד 50 ס"מ. הנחש נפוץ מאד מצפון הארץ עד לבאר שבע וכן בירדן סוריה ולבנון. הוא לרוב מתחבא מתחת לאבנים על הקרקע ופעיל בשעות הלילה.


נחש חולות:  הוא נחש לא ארסי ממשפחת הזעמניים. כשמו, חי בעיקר בחולות במחילות ואדמה רכה. נפוץ בכל איזורי החולות בארץ, צפונית עד חולות חדרה.


חנק: הוא היחיד בארץ ישראל ממשפחה זו. הוא ניזון ממכרסמים קטנים ולטאות להם הוא אורב מתחת לחול. נחש מגושם איטי ורגוע. הדוגמא המופיעה על גוף הנחש מורכבת מכתמים אמורפים . הראש צר מהגוף והעיניים קטנות, הלסת העליונה חופה על התחתונה. אורכו מגיע עד 80 ס"מ. 


עין חתול חברבר:  הוא נחש ממשפחת הזעמניים. נחש זה שכיח בישראל. אישוניו מאונכים ומכן בא שמו (עין חתול). חש בינוני ומסורבל, צבע הרקע נע בין חום לאפור ועל גבו כתמים שחורים. הראש בצבע אפור אחיד. אורכו עד כ-80 ס"מ.


ארבע קו מובהק: נחש תת ארסי, דקיק וזריז במיוחד. בצפון ובמרכז הדוגמא מאופיינת בפסי אורך מובהקים בצבעי חום ככה עד שחור וחום בהיר. פס חום עובר בצידי הראש ומכיל בתוכו גם את העין. אורכו עד 130 ס"מ.


שלוון קווים: נחש בינוני, צבעו נע בין חום בהיר לחום כהה, לחלק מהפרטים קווי אורך סימטריים הכהים מן הרקע (מכאן שמו), שאר הפרטים בצבע אחיד לכל אורכם. מגיע עד 85 ס"מ.


נחשיל מצוי: חש קטן ודק, צבעו אחיד. צבע הגוף יכול להיות, ורוד, חום או שחור. העיניים כמעט ואינן נראות. אורכו עד 35 ס"מ.


שחור ראש: נחש קטן ועדין, צבע הגוף חום בהיר או חום כתמתם אחיד מלבד ראשו השחור. שמות נוספים: שחור ראש שלווני. אורכו עד 55 ס"מ.


שלוון כתמים:  נחש קטן, מגושם ואיטי. צבע הרקע חום בהיר ועל גבו פזורים כתמים בצבע חום אדמה. על העורף קולר עבה בצבע חום כהה.. אורכו עד 40 ס"מ.

 

זיהוי נחשים:


הדרך הטובה ביותר לזהות נחש היא על פי צבעו ודוגמת גופו. ניתן גם להסתכל על צורת הראש והזנב. במידה ואתם לא בטוחים באיזה סוג נחש מדובר, מומלץ להימנע ממנו ולקרוא ללוכד נחשים מוסמך.

מה לעשות במקרה של מפגש עם נחש:


  • שמרו על קור רוח: נחשים לא תוקפים בני אדם אלא אם כן מרגישים מאוימים.

  • אל תנסו לתפוס או להרוג את הנחש: הדבר עלול לסכן אתכם ואת הסובבים אתכם.

  • התרחקו מהנחש לאט ובזהירות: הימנעו מביצוע תנועות פתאומיות שעלולות להפחיד את הנחש.

  • אם הנחש נמצא בביתכם: פנו ללוכד נחשים מוסמך.מחיר לכידת נחש משתנה בהתאם לגודל הנחש, למיקומו ולמורכבות המשימה. טווח המחירים נע בין 350 ל-750 ש"ח.


חשוב לציין:


  • אסור לפגוע בנחשים, גם אם הם ארסיים. נחשים ממלאים תפקיד חשוב במערכת האקולוגית ומוגנים על פי חוק.

  • במקרה של הכשה על ידי נחש ארסי, יש לפנות מיד לעזרה רפואית.


לסיכום:


אזור השרון משמש בית גידול למגוון רחב של נחשים. חשוב לדעת לזהות את הנחשים הנפוצים באזור ולדעת כיצד לנהוג במקרה של מפגש עם נחש.

זכרו, נחשים הם חלק חשוב מהטבע ואין לפגוע בהם.

Comentarios


bottom of page